První zastávka: Bielsko-Biała

Z Břeclavi jsem odjel a to až do polského Czechowice-Dziedzice, ne vážně se mě neptejte jak se to vyslovuje. Tam jsem přesedal na vlak Bielsko-Biała, kde jsem měl potkat moji kamarádku Agátu.

Uspokojen tím, že mi v Břeclavi neujel přípoj jsem klidně čekal na nástupišti. Bohužel špatném. Když jsem spatřil, že můj vlak přijíždí k vedlejší koleji, v poklidu jsem vyrazil. Posledních 50 metrů se poklidná chůze změnila ve sprint, protože průvodčí už hlásila strojvedoucímu ať zavírá dveře. Když mě viděla s batohem a něčím, co připomínalo kolo, tak mi přece jen podržela dveře.

Bielsko-Biała není úplně typická turistická destinace, což znamenalo, že jsem nevěděl, kam se po příjezdu vydat. Agáta mi doporučovala centrum města, které bylo nedaleko a navíc nebylo příliš velké. Během hodiny jsem ho celé prošel (a to i s celou výbavou). Za zmínku tak stojí hlavní kostel – Katedrála sv. Mikuláše, a náměstí (Rynek) s fontánou.

Tam jsem zašel na zmrzlinu (Jednorożek) a poté na pozdní oběd do hospody Szpilka, přičemž bych oba podniky hodnotil průměrně.

Za to večerní program byl mnohem zajímavější. Kolem čtvrté jsem se potkal s Agátou. Zastavili jsme se u ní doma, kde jsem potkal jejího přítele Kamila, a po krátké diskuzi vyrazili do lesa. Oba dva jsou totiž včelaři a pravidelně musí chodit úly kontrolovat.

Pro mě to byl zcela nový a neobyčejně zajímavý zážitek. Otevřít úl a kontrolovat zda jsou plástve plné, vidět dělnice a včelí královnu takto z blízka.

První den mé cesty jsem si nedokázal představit líp. K večeři jsme měli, ne úplně typicky polskou, Pizzu v Jaworowe Zacisze. Ta byla, ve srovnání s obědem velmi dobrá, stejně tak jako pšeničné pivo. Je to však mimo město a dostat se tam dá ideálně autem.

První den na cestě jsem si nemohl, mimo menších nedorozumění s vlaky, přát.

Ráno už jsem měl jet od Osvětimi. Před tím než jsem ale Bielsko-Biała opustil, musel jsem vidět sochy Bolka a Lolka, a taky (u nás ne tak známého) Rexíka, jejichž příběhy jsem jako dítě sledoval. A proč jsou zrovna tady? Protože zde byly umístěny i filmové ateliéry, kde se zpracovávala jejich dobrodružství…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *