A Alchymistu znáte?

Stalo se vám někdy, že jste jako dárek dostali od vaší tetičky nebo sourozence parfém? A dokázal se vám trefit do vkusu? Nerad bych tady rozebíral téma nevhodných dárků (třeba někdy příště), ale spíš bych vám rád nastínil variantu, se kterou snad nikdy neuděláte chybu. Těm, co o tomhle unikátu zatím neslyšeli, bych dneska rád představil brněnského Alchymistu.

Náhodný objev

Jmenuje je se Hassan Šejk a jeho malý krámek se nachází přímo v brněnském centru. Já jsem se o jeho existenci dozvěděl čirou náhodou při brouzdání po iDnesu. Z jeho filozofie mě nejvíce zaujala slova: „Používat celý den stejný parfém je jako jíst třikrát denně guláš!“, což ve mě v danou chvíli vyvolalo nesmírnou zvědavost. Svoji první návštěvu jsem uskutečnil v listopadu 2017 a od té doby jsem se tam už 5x vrátil.

Rituálí zážitek

Na svoji první návštěvu jsem se nesmírně těšil, protože jsem si první namíchaný parfém dal sám sobě k narozeninám.

Po příchodu do „alchymistické dílny“ zjistíte, že není nikterak velká, dva malé pokoje, ale víc opravdu není potřeba. Zcela typicky pro mě jsem přijel na jednokolce, takže jsem musel chvíli hledat kde ji opřít, aby příliš nezavazela. U šálku výborné kávy jsme s Hassanem diskutovali nad životním stylem, mojí prací a koníčky.

Následně jsme přešli k testování vzorků jednotlivých vůní, odborně řečeno ingrediencí. Chtěl jsem svěží parfém, s nádechem koření, který bych mohl používat při různých příležitostech (od práce až po návštěvu divadla). Při zkoušení ingrediencí mi nejvíce zavoněli – bergamot, hřebíček a pomeranč – ze kterých jsme vytvořili výsledný parfém.

Poté přišla fáze míchání parfému z jednotlivých složek. Až si touto zkušeností projdete, pochopíte, proč je pojmenování alchymista tak výstižné. V Hassanově podání se jedná o jedinečné představení, kdy se složky nabírají speciální odměrkou a vmíchávají do alkoholového roztoku, přičemž si tuto činnost pod jeho dohledem můžete sami vyzkoušet (@UniTravelercz).

V závěru, po několika minutách  napětí, došlo na samotnou zkoušku parfému. Nemohl jsem soudit jinak než, že Hassan je opravdu člověk na svém místě a k tomu ještě s neskutečným talentem. Dokáže vás skvěle odhadnout a všechny poznatky z půl hodinového setkání přetavit v produkt, nad kterým nezbývá než žasnout.

Co říct závěrem? Snad jen, že na osobitosti každého parfému přidává i fakt, že každému z nich můžete přiřadit vlastní číslo tak, abyste je v případě častých návštěv, dokázali odlišit.

A proč rituální zážitek? Protože to do sebe tak zvláštně zapadá. Každý krok navazuje na ten předchozí, vše je nenucené, hravé a z obchodu odcházíte s pocitem, že uplynulo maximálně 5 minut. Věrohodně se to popsat nedá a je mnohem snazší si to prožít!

Pár osobních tipů

Ač na první pohled může působit výroba parfému jako čistě dámská záležitost, tak si myslím, že i spousta pánů bude potěšena z nové, přímo pro ně vyrobené vůně.

Časem se nebojte experimentovat i s ingrediencemi, které jste na začátku nechtěli vůbec používat. Při poslední návštěvě jsem si jako jednu z příměsí do parfému vybral mandarinku, která mi na začátku připadala, na můj vkus, příliš sladká, ale teď vůbec toho nelituju.

V dnešní době se Hassan ve svých víkendových workshopech věnuje dvěma specifickým činnostem. Za prvé přípravě vonných esencí tak, aby i vaše auto a domácnost voněla přesně tím způsobem, který odpovídá vašemu vkusu. Za druhé pak učí zájemce základům svého umění přípravy parfémů, kdy po několikahodinovém kurzu si odnášíte domů vše potřebné (včetně několika ingrediencí) pro přípravu vlastních parfémů.

Speciální tip pro cestovatele

Na zajímavé spojení parfému s cestováním mě upozornila moje kamarádka Marina, která parfémy využívá k lepšímu zapamatování zážitků z cest. Jak konkrétně? Před cestou si obvykle koupí nový, neotřelý parfém, který sebou na takovou cestu veze a celou dobu ho tam používá tak, aby daný výlet, město, zemi měla spojenou s danou vůní. Po návratu, kdykoliv pak tento parfém znovu použije, vyvolá to v ní vzpomínky na onu cestu.