Potulný sadař – jarní řez stromů

Předposlední březnová neděle. Po dvou týdnech zalitých sluncem a teplotami kolem 10° se prudce ochladilo a začalo opět mrznout. Nebýt toho, že jsem s Dominikem měl domluvený termín jarního řezu stromů už od ledna, tak by mě asi těžko něco přinutilo jít ven.

Dominik, se kterým jsme se poznali díky naší společné zábavě – žonglování, se od tohoto roku začal plně věnovat činnosti, která není, alespoň dle mého názoru, typická. Stal se z něj sadař, přičemž nemá vlastní sad, ale pomáhá zkulturnit zahrady, sady a veřejné plochy díky svým znalostem, které sdílí s lidmi, kteří o to mají zájem.

Můj zájem o tuto činnost vyplývá z faktu, že naše rodina vlastní zahradu, na kterou jsem již od mala jezdil a můžu čestně prohlásit, že mě to vůbec nebavilo. Chápal jsem to spíš jako formu trestu, než abych si pobyt na čerstvém vzduchu užíval a vážil si ho. O to víc teď dokážu ocenit, že mám možnost alespoň jeden den z víkendu trávit s mámou na zahradě a pomáhat právě při ošetřování stromů, rytí a podobných – manuálně náročnějších činnostech.

Všechno kolem zahrady se změnilo dva roky zpátky, kdy mi po nemoci umřel táta a většina činností kolem zahrady mi spadla do klína. Byť jsem nevěděl jak, tak jsem se s nimi snažil co nestatečněji vyrovnat. Bohužel bez znalostí se i z obyčejného řezu stromů stává pouze loterie, kdy náhodně vyberete větev ze stromu a zkrátíte / uříznete ji bez hlubšího smyslu. S touto loterií jsem se rozhodl přestat a začal jsem brát tuto činnost zodpovědně.

Pochopení základů

Zastávám názor, že v dnešní době se člověk musí výrazně zaměřit na jednu nebo několik málo činností, aby v nich byl opravdu dobrý. Protože vím, že moje doména jsou počítače a IT, rozhodl jsem se nechat si poradit při jarním řezu stromů. Od Dominika jsem se při krátkém úvodu dozvěděl úplné základy:

  • Terminologii pojmenování větví a řezů,
  • rozdělení stromů dle stáří,
  • použití vhodného nářadí,
  • atd.

Způsoby řezu mi Dominik, nejprve teoreticky, ukázal na nově vysazených stromech, u kterých není tolik pravidel. Až poté jsme přistoupili k prvnímu řezu, který byl díky tomu velmi snadný. Naším cílem bylo v prvních letech docílit u stromku pyramidové koruny s jedním tzv. terminálem a třemi hlavními kosterními větvemi. Výsledný řez je vidět na jedné z meruněk.

Mentorovaný řez

Po řezu nových stromů, mě Dominik vzal k starším (5-10letým) stromům, kde rozšířil původně daný koncept řezu o nové informace a společně jsme provedli řez několika dalších stromů. Z mého pohledu nejdůležitější v této fázi byl Dominikův přístup, kdy z pozice provádění všech činností přešel do módu mentora, přičemž po mě chtěl, abych mu popsal, které větve bych z jednoho z exemplářů odstranil a proč. Nad řešením jsme společně diskutovali a z mé pozice jsem měl možnost si ověřit, že znalosti, které jsem získal dokážu správně aplikovat. Obdobným způsobem jsme prošli několik vzrostlých stromů, až jsem si byl zcela jist, že zbytek stromů dokážu ošetřit sám.

Vzrostlé stromy

Při správném provádění řezu od prvních let po vysazení stromů, by následně se vzrostlými stromy neměla být těžká práce. Pár základních pravidel zní:

  • Řez se provádí v dlouhých intervalech, např. 15-20 let.
  • Strom nesmí přijít více než o 20% z celkového objemu koruny.
  • Prořezává se za účelem korunu prosvětlit a omezit pákový efekt, který může způsobit zlomení větví.

Takto vzrostlý strom máme v zahradě pouze jeden a po řezu byste na něm nepoznali, že jsem nějaký řez prováděl.

Speciální případy

Jako poslední jsme řešili ojedinělé případy. Ať už se jednalo o staré stromy, nebo nově vysazené keře, ve všech situacích jsem se dočkal rady, jakým způsobem se o dřeviny postarat.

Neperspektivní a problémové stromy

Pokácet!!! Tedy ne, že by to byla jediná alternativa, nicméně pro neperspektivní a problémové stromy, které přestávají rodit a jsou u konce svého „produktivního života“, je to v podstatě jediné řešení. K tomuto řešení Dominik dále doporučil ponechat v zahradě torzo stromu tak, aby přispělo k rozšíření biodiverzity (např. zahnízdění ptactva). S jeho nápadem budeme pracovat na podzim, kdy se chystám strom zcela ořezat a ponechat jen zárodky větví. Vedle něj již plánujeme výsadbu nového stromu, ale tohle všechno bude muset počkat až do podzimu.

Obdobně dopadne i meruňka, která je vysazena v horní části zahrady. Ne že by se jednalo o starý strom, ale spíše neudržovaný. Jak je vidět na obrázku, má výrazně popraskanou kůru, a jedna z hlavních větví uschla. Dominik zhodnotil její stav slovy: „Ta vydrží maximálně 5 let.“ Když k tomu zohledním i fakt, že na meruňce nikdy nebyla pořádná sklizeň, tak jsem dospěl k názoru, že nový a dobře opečovávaný strom odvede lepší službu.

Předčasně zestárlé stromy

I ve vaší zahradě můžete mít stejný problém jako v té naší. Zasadili jste strom a očekáváte jeho růst, přičemž po 8-10 letech strom, tedy spíše stromeček, stejně velký jako když jste ho přinesli ze zahradnictví. Typickým projevem „předčasně zestárlého“ stromu je mech nebo lišejník, který se objevuje na větvích, a větší množství plodových pupenů než by odpovídalo stáří stromu. Vhodným řezem jsem se tento stromek pokusili omladit, tak abych opět nastartoval jeho růst. Druhá Dominikova rada byla otrhat květy, a tak ještě více podpořit strom v růstu v době vegetace.

Rybízy a angrešty

Když už jsme s Dominikem procházeli zahradou narazili jsme na staré i nově vysazené rybízy a od podzimu vysazené angrešty (pozn. stromková typ). Pro rybízy jsme zvolili výraznou omlazující kůru. Je totiž možné je udržovat plodící po dlouhé roky při správné volbě řezu. U angreštů je situace odlišná, nezastříhávají se tolik, pouze lehce tvaruje koruna a proto jsme je zlehka zastřihli k jejich lepšímu zakořenění v prvním roce po výsadbě.

Závěr

I když je nyní už na řez pozdě, zkuste popřemýšlet, zda by se vám do vaší zahrady nehodilo Dominika pozvat příští rok. Celá činnost zabrala odhadem 3 hodiny a nyní mám opravdu dobrý pocit z toho, že stromy jsou připravené na sezónu a navíc vím, jak se o stromy, a dřeviny obecně, starat do budoucna. Dominika můžete kontaktovat skrze jeho facebook a nebo napište mně a já vás spojím. Jenom neváhejte moc dlouho, začíná se mu značně plnit kalendář na příští sezónu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *